Year

Coach

Team

College Athelete


2014

 


2013

 

 


2012

 


2011

 


2010

 


2009

 


2008

 

 


2007

 


2006

 


2005

 


2004

 

 


2003

 


2002

 


2001

 


2000

 


1999

 

 


1998

 


1997

 


1996

 


1995

 


1994

 


1993

 


1992

 


1991

 


1990

 


1989

 

 


1988

 


1987

 


1986

 


1985

 


1984

 


1983

 


1982

 

 


1981

 

 


1980

 


1979

 


1978

 


1977

 


1976


1975

 


1974


1973


1972


1971

MALE TEAM: Arturo Guerrero, Quincy soccer

FEMALE TEAM: Marni McMahon, Cascade volleyball


MALE TEAM: Jeff Carlson, Cashmere baseball

FEMALE TEAM: Shelly Pflugrath, WVC softball

 


MALE TEAM: Jeff Carlson, Cashmere baseball

FEMALE TEAM: Bryan Boesel, Okanogan basketball


MALE TEAM: Arthur de Victoria, Wahluke soccer

FEMALE TEAM: Donene Hendricks, Chelan volleyball


MALE TEAM: Jeff Carlson, Cashmere baseball

FEMALE TEAM: Donene Hendricks, Chelan volleyball


MALE TEAM: Phil Zukowski, Cashmere football

FEMALE TEAM: Shelly Pflugrath, WVC softball


MALE TEAM: Brandon Evenson, Ephrata basketball

FEMALE TEAM: Gary Millard, Eastmont track

 


MALE TEAM: Tim Taylor, Brewster basketball

FEMALE TEAM: Shelly Pflugrath, WVC softball


MALE TEAM: Shane Bird, Brewster baseball

FEMALE TEAM: Jessica Schutt, WVC basketball


MALE TEAM: Wiley Allred, Royal football

FEMALE TEAM: Bob Bullis, Wenatchee track


MALE TEAM: Ron Zielinski, Wenatchee tennis

FEMALE TEAM: Jeff Eller, Chelan basketball

 


MALE TEAM: Tim Taylor, Brewster basketball

FEMALE TEAM: Gary Smith, Tonasket basketball


MALE TEAM: Dan White, Eastmont baseball

FEMALE TEAM: Marco Azurdia, WVC basketball


MALE TEAM: Dennis Tronson, Wenatchee soccer

FEMALE TEAM: Bryan Boesel, Brewster basketball


MALE TEAM: Denny Neely, Okanogan football

FEMALE TEAM: Missy Beierman, Ephrata basketball


MALE TEAM: Dave Johnson, Ephrata baseball

FEMALE TEAM: Jeff Kenoyer, Cashmere track

 


MALE TEAM: Bob Duda, Quincy baseball

FEMALE TEAM: Marilynn Taylor, Omak volleyball


MALE TEAM: Bob Nielsen, Royal football

FEMALE TEAM: Bill Barker, Royal softball


MALE TEAM: Greg Franz, WVC basketball

FEMALE TEAM: Gary Smith, Tonasket basketball


MALE TEAM: Miles Caples, Cashmere basketball

FEMALE TEAM: Bill Groogan, Wenatchee basketball


MALE TEAM: John Durheim, Cashmere wrestling

FEMALE TEAM: Lynn Holder, Omak basketball


MALE TEAM: Marty O'Brien, Ephrata basketball

FEMALE TEAM: Marco Azurdia, WVC basketball


MALE TEAM: Joe Worsham, Pateros football

FEMALE TEAM: Mike Gariano, Okanogan volleyball


MALE TEAM: Mike Carlquist, ACH basketball

FEMALE TEAM: Don King, Ephrata basketball & track


MALE TEAM: Bill Linterman, Eastmont soccer

FEMALE TEAM: Craig Martin, Eastmont swimming


MALE TEAM: Dave Johnson, Ephrata baseball

FEMALE TEAM: Tracey Reese, Wenatchee volleyball

 


MALE TEAM: Bill Betcher, Ephrata football

FEMALE TEAM: Bob Bullis, Cascade basketball


MALE TEAM: Dwight Pflugrath, Mansfield basketball

FEMALE TEAM: John Kalahar, WVC softball


MALE TEAM: Jim Meredith, Wenatchee basketball

FEMALE TEAM: Don King, Ephrata basketball


MALE TEAM: Jack Collins, Cashmere football

FEMALE TEAM: Don King, Ephrata basketball


MALE TEAM: Sandy Cooprider, WVC football

FEMALE TEAM: Jeff Lucas, Wenatchee volleyball


MALE TEAM: Dave Johnson, Ephrata baseball

FEMALE TEAM: Rick Holt, Bridgeport basketball


Dave Johnson, Ephrata baseball;

Jerry Thaut, Moses Lake baseball;

Dan White, Eastmont baseball


Bill Elliott, Cashmere wrestling

 

 


Gary Smith, Omak football

 


Dave Olzendam, Coulee-Hartline basketball

 


Bill Kelly, Cashmere basketball;

Jim Sollars, WVC women's basketball


Dick Olson, Brewster basketball

 


Glenn Smick, Peshastin-Dryden basketball


Gill McKinnie, Coulee City football & basketball

 


Bill Gardner, Soap Lake football


Lee Bofto, Wenatchee football


Paul Seale, WVC football


Dick Olson, Brewster football & basketball

MALE TEAM: Quincy soccer

FEMALE TEAM: Cascade volleyball


MALE TEAM: Cashmere baseball

FEMALE TEAM: Brewster basketball;

WVC softball


MALE TEAM: Cashmere baseball

FEMALE TEAM: Okanogan basketball


MALE TEAM: Wahluke soccer

FEMALE TEAM: Chelan volleyball


MALE TEAM: Cashmere baseball

FEMALE TEAM: Chelan volleyball


MALE TEAM: Cashmere football

FEMALE TEAM: WVC softball


MALE TEAM: Ephrata basketball

FEMALE TEAM: Eastmont track

 


MALE TEAM: Brewster basketball

FEMALE TEAM: Eastmont track


MALE TEAM: Brewster baseball

FEMALE TEAM: Eastmont golf


MALE TEAM: Royal football

FEMALE TEAM: Wenatchee track


MALE TEAM: Brewster basketball

FEMALE TEAM: Chelan basketball

 


MALE TEAM: Brewster basketball

FEMALE TEAM: Brewster basketball


MALE TEAM: Ephrata baseball

FEMALE TEAM: Eastmont track


MALE TEAM: Omak football

FEMALE TEAM: Brewster basketball


MALE TEAM: Okanogan football

FEMALE TEAM: Ephrata basketball


MALE TEAM: Ephrata baseball;

Waterville basketball

FEMALE TEAM: Cashmere track


MALE TEAM: Quincy baseball

FEMALE TEAM: Omak volleyball


MALE TEAM: Royal football

FEMALE TEAM: Royal softball


MALE TEAM: WVC basketball

FEMALE TEAM: Cascade basketball


MALE TEAM: Cashmere basketball

FEMALE TEAM: Cascade track


MALE TEAM: Cashmere wrestling

FEMALE TEAM: Cascade track


MALE TEAM: Ephrata basketball

FEMALE TEAM: Royal softball


MALE TEAM: Lake Roosevelt track

FEMALE TEAM: Okanogan volleyball


MALE TEAM: ACH basketball

FEMALE TEAM: Eastmont swimming


MALE TEAM: Eastmont swimming

FEMALE TEAM: Omak volleyball


MALE TEAM: Ephrata baseball;

Bridgeport-Pateros football

FEMALE TEAM: Chelan cross-country


MALE TEAM: Ephrata football

FEMALE TEAM: Cascade basketball


MALE TEAM: Ephrata football

FEMALE TEAM: Cascade basketball


MALE TEAM: Cashmere basketball

FEMALE TEAM: Ephrata basketball


MALE TEAM: Cashmere football

FEMALE TEAM: Ephrata cross-country


MALE TEAM: WVC football

FEMALE TEAM: Wenatchee volleyball


MALE TEAM: Ephrata baseball

FEMALE TEAM: Omak track


MALE TEAM: Eastmont baseball

FEMALE TEAM: Eastmont basketball

 


MALE TEAM: Cashmere wrestling

FEMALE TEAM: WVC basketball

 


MALE TEAM: WVC basketball

FEMALE TEAM: WVC basketball


MALE TEAM: Coulee-Hartline basketball

FEMALE TEAM: WVC basketball


MALE TEAM: Cashmere track

FEMALE TEAM: WVC basketball


Brewster basketball

 


Brewster basketball


Brewster basketball

 


Wenatchee football


Omak football


Cashmere football


Wenatchee football

MALE: Joe Harris (Chelan) Virginia basketball

FEMALE: Hannah Kiser (Wenatchee) Idaho cross-country & track


MALE: Joe Harris (Chelan) Virginia basketball

FEMALE: Hannah Kiser (Wenatchee) Idaho cross-country & track

 


MALE: Joe Harris (Chelan) Virginia basketball

FEMALE: Hannah Kiser (Wenatchee) Idaho cross-country & track


MALE: Michael Taylor (Brewster) Whitworth basketball & baseball

FEMALE: Hannah Kiser (Wenatchee) Idaho track


MALE: Drew Heid (Waterville) Gonzaga baseball

FEMALE: Cassie Merkley (Cascade) Idaho State track


MALE: Jeff Kintner (Wenatchee) Whitworth football & track

FEMALE: Krissy Tandle (Wenatchee) Central Washington track


MALE: David Pendergraft (Brewster) Gonzaga basketball

FEMALE: Cassie Merkley (Cascade) Idaho State track;

Amanda Miller (Eastmont) Washington track


MALE: David Pendergraft (Brewster) Gonzaga basketball

FEMALE: Jeni Boesel (Brewster) Idaho State basketball


MALE: David Pendergraft (Brewster) Gonzaga basketball

FEMALE: LeAnne McGahuey (Wenatchee) Central Washington volleyball


MALE: Will Derting (Okanogan) Washington State football

FEMALE: Amanda Miller (Eastmont) Washington track


MALE: Will Derting (Okanogan) Washington State football

FEMALE: Kristen Shields (L. Roosevelt) Whitworth track;

Abby Cullen (Chelan) Gonzaga volleyball


MALE: Will Derting (Okanogan) Washington State football

FEMALE: Anita Nygard (Wenatchee) BYU track


MALE: Torin Koos (Cascade) Utah Nordic skiing

FEMALE: Cicely Clinkenbeard (Okanogan) Washington State track


MALE: Torin Koos (Cascade) Utah Nordic skiing

FEMALE: Megan Franza (Cascade) Washington basketball


MALE: Ryan Hansen (Cascade) Eastern Washington basketball

FEMALE: Megan Franza (Cascade) Washington basketball


MALE: Zane DeWitz (Eastmont) Tennessee swimming;

Jeff Heaverlo (Ephrata) Washington baseball

FEMALE: Cicely Clinkenbeard (Okanogan) Washington State track


MALE: Chris Scott (Wenatchee) Eastern Washington football

FEMALE: Rachel Rieke (Cascade) Northern Arizona track


MALE: Matt Hampton (Wenatchee) Washington baseball

FEMALE: Natalie Smith (Pateros) Montana State basketball


MALE: Nate Dunham (ACH) Whitworth basketball

FEMALE: Stephanie Burns (Wenatchee) Washington softball


MALE: Curt Ranta (Cascade) U. Portland basketball

FEMALE: Stephanie Burns (Wenatchee) Washington softball


MALE: Frank Velazquez (Chelan) Nebraska wrestling

FEMALE: Stephanie Burns (Wenatchee) Washington softball


MALE: Frank Velazquez (Chelan) Nebraska wrestling

FEMALE: Monika Parker (Eastmont) Washington track


MALE: Jason Evenhus (Eastmont) Washington State baseball

FEMALE: Kirsten Brown (Wenatchee) Pacific Lutheran soccer


MALE: Scott Doerr (Wenatchee) Colorado State football

FEMALE: Nancy Kuiper (L. Roosevelt) Eastern Washington track


MALE: Eric Wulf (Wenatchee) Washington State baseball

FEMALE: Becky Wiersma (Ephrata) Seattle Pacific basketball


MALE: Corey Skalisky (Wenatchee) Central Washington baseball

FEMALE: Cathy Kuntz (Wenatchee) Portland State volleyball & basketball

 


MALE: Bill Walker (Eastmont) Central Washington football, wrestling & track

FEMALE: Karen Stout (Okanogan) Pacific Lutheran softball


MALE: Dale Haaland (Leavenworth) Gonzaga basketball

FEMALE: Cathy Kuntz (Wenatchee) Portland State volleyball & basketball


MALE: Rob Ledenko (Chelan) BYU football

FEMALE: Mary Raese (Eastmont) Idaho basketball


MALE: Ron Collins (Cashmere) Washington State football

FEMALE: Mary Raese (Eastmont) Idaho basketball


MALE: Malcolm Townsend (Okanogan) WVC football

FEMALE: Mary Raese (Eastmont) Idaho basketball


MALE: Todd Fryhover (Wenatchee) Idaho football

FEMALE: Judy Spoelstra (Eastmont) Oregon State basketball


MALE: Eric Monson (Ephrata) Pacific Lutheran football & baseball

FEMALE: Mary Bradford (Wenatchee) Idaho basketball & track;

Judy Spoelstra (Eastmont) Oregon State basketball


MALE: Eric Monson (Ephrata) Pacific Lutheran football & baseball;

Curt Ransford (Moses Lake) San Jose State track

FEMALE: Mary Bradford (Wenatchee) WVC basketball & track


MALE: Mark Miller (Brewster) Washington crew

FEMALE: Donna Regan (Wenatchee) Idaho basketball & track


MALE: Mike Allen (Wenatchee) Washington State track

FEMALE: Donna Regan (Wenatchee) WVC basketball & track


MALE: Ken Greene (Omak) Washington State football

FEMALE: Jill Greenfield (Hanford) WVC volleyball &basketball


MALE: Lanny Davidson (Ephrata) Eastern Washington wrestling

FEMALE: Patty Naigle (Quincy) Gonzaga basketball


MALE: Lanny Davidson (Ephrata) Eastern Washington wrestling


MALE: Lanny Davidson (Ephrata) Eastern Washington wrestling;

Scott Schimelfenig (Leavenworth) WVC alpine skiing


MALE: Skip Boyd (Chelan) Washington football


MALE: Mike Johnson (Wenatchee) Washington State football


MALE: Bob Picard (Omak) Eastern Washington football


MALE: Mike Tomco (Okanogan) Arizona State football